همه چیز در مورد کریسمس:

هر سال با نزدیک شدن به تعطیلات کریسمس بسیاری از مردم جهان در تکاپوی آماده شدن برای سال نوی میلادی و جشن کریسمس هستند. خیلی از گردشگران نیز به بهانه کریسمس آماده خرید تور اروپا و سفر به یکی از کشورهای آن می‌باشند. اگرچه به طور کلی نمادها و مراسم‌های مسیحیان سراسر جهان در روز کریسمس و شب سال نوی میلادی اشتراکات فراوانی دارند؛ اما جزئیات مراسم این شب در کشورهای مختلف تفاوت‌هایی دارد که از فرهنگ مردم آن ناحیه نشات می‌گیرد.

جشن کریسمس یکی از اعیاد ویژه و بسیار مهم مسیحیان در سراسر جهان است که البته در بین غیر مسیحیان نیز به عنوان جشنی محبوب به حساب می آید. با توجه به این که این جشن در سراسر جهان و کشور ما فراگیر است، بیشتر کشورهای دنیا هر ساله  در حال برنامه ریزی برای برگزاری هر چه باشکوه تر این جشن بزرگ هستند. تاریخچه ی جشن کریسمس بسیار جالب است و حتی آداب و رسوم جالب و خاصی دارد که فقط مخصوص همین روزها هستند و بیشتر شهرها را پر از شور و هیاهو می کنند.

تاریخچه:

جشن کریسمس و به عبارتی فرانسوی جشن نوئل (Noël)، در واقع جشنی است که در آن تولد حضرت مسیح جشن گرفته می شود.

هستند کسانی که از روی تقویمی خاص، جشن کریسمس خود را برابر با ۶ و یا ۷ ژانویه برگزار می کنند اما در اصل، بیش از ۹۰ درصد مردم جشن کریسمس را در ۲۵ دسامبر برگزار می نمایند. کریسمس در بسیاری از کشورهای سراسر جهان جشن گرفته می شود و این امر به چگونگی پراکندگی مسیحیان و فرهنگ غربی و ترکیب آن با جشن های زمستانی ارتباط دارد.

این مراسم مهم و بزرگ داستان های متفاوتی برای پیدایشش وجود دارد که کهنه ترین تاریخی که در این رابطه وجود دارد به سال ۳۳۶ میلادی و دوران پادشاهی رومی ها باز می گردد؛ بیشتر پژوهشگران بر این عقیده اند که کریسمس در راستای جشنی است که برای بزرگداشت میترا برگزار می شد. میترا، ایزدی باستانی بود که با لقب خداوندگار خورشید هم از او یاد می شود. ایرانیان باستان و رومی ها به این ایزد اعتقاد داشتند و همه ساله زادروز میترا را در تاریخ ۲۵ دسامبر گرامی می داشتند.این جشن از سال ۱۶۶۰ میلادی  به عنوان یک تعطیلی رسمی در تقویم به ثبت رسید است.

یکی از مهم ترین نماد های این جشن درخت کاج و سرو میباشد که با چراغ و گوی های رنگی تزیین میشود. آلمانی‌ها نخستین کسانی بودند که سنت تهیه و تزئین درخت کریسمس را بنیان نهادند. پرنس آلبرت، همسر ملکه ویکتوریا در سال ۱۸۴۱ میلادی درخت کریسمسی را به کاخ ویندسور آورد و به این ترتیب موجب محبوبیت بیشتر آن شد.

 

بابانوئل در کریسمس:

بابانوئل یک شخصیت تاریخی و داستانی در فرهنگ عامیانه کشورهای غربی و مسیحی است. نام بابانوئل با جشن کریسمس آمیخته شده است. بابا نوئل عمدتاً یک پیرمرد چاق با ریش سفید بلند و لباس قرمز است که در روز کریسمس یا شب قبل از آن هدیه‌هایی را برای بچه‌ها می‌آورد.

بابانوئل در واقع یک کشیش مسیحی به نام سنت نیکولاس بوده که در در حدود سده ی چهارم میلادی در منطقه ی ترکیه ی امروزی زندگی می کرده است. او به دلیل اینکه با کودکان رفتار بسیار مهربانی داشت در آن زمان شهرت پیدا کرد و همین رفتار او باعث شد تا در میان مسیحیان این اعتقاد به وجود بیاید که شب سال نو سنت نیکولاس که امروز او را با نام بابانوئل می شناسند بیاید و برایشان هدیه هایی بیاورد. در میان کودکان این عقیده با قوت بسیاری وجود دارد و آن ها شب سال نو جوراب های بلندی را به درخت کریسمس آویزان می کنند و بعد می خوابند به امید این که صبح کریسمس این جوراب ها از هدیه پر است …

اگر نگاهی به دفاتر تاریخ بیندازید می بینید که سنت نیکولاس در نقاشی های دوره ی رنسانس و قرون وسطایی به شکل پیر مرد قد بلند و نجیبی تصویر شده است، همین هم ایده ای بود برای بابانوئل های امروزی تا ظاهری شبیه به او داشته باشند.