۱۵ جاذبه گردشگری دارای بالاترین امتیاز در هند( قسمت اول )

هند سرزمینی پر جنب و جوش از تضادهای شگفت انگیز است که در آن دنیای سنتی و مدرن به هم می پیوندند. هفتمین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت و دومین کشور از نظر جمعیت ، هند دارای میراث غنی است که نتیجه قرن ها فرهنگ و آیین های مختلف است که آثار خود را برجای گذاشته است. از جمله کارهایی که برای مسافران می توان انجام داد ، فرصت تجربه مجموعه ای از اماکن مقدس و برخوردهای معنوی است ، در حالی که دوستداران طبیعت از سواحل آفتاب شسته ، پارک های سرسبز ملی و پناهگاه های مهیج حیات وحش لذت خواهند برد.

از تاج محل باشکوه در آگرا گرفته تا اماکن مقدس هارمندیر صاحب (معبد طلایی سابق) در آمریتسار و مسجد مسجد مکه در حیدرآباد ، بازدید کنندگان از این کشور عجیب و غریب انبوهی از گنجینه های معنوی ، فرهنگی و تاریخی را کشف می کنند.

برای کمک به شما در استفاده از بیشتر وقت خود در این کشور شگفت انگیز ، لیستی از مراکز دیدنی در این کشور را در اختیارتان قرار می دهیم

  1. تاج محل ، آگرا

تاج محل که شاید شناخته شده ترین ساختمان هند باشد ، همچنین مشهورترین شهادت جهان در مورد قدرت عشق است. این زیباترین آرامگاه با نام ممتاز محل ، همسر مورد علاقه امپراتور شاه جهان ، با مرگ وی در سال ۱۶۳۱ آغاز شد و برای تکمیل ۲۰۰۰۰ کارگر را تا سال ۱۶۴۸ به طول انجامید.

تاج محل که شامل بسیاری از عناصر طرح اسلامی از جمله طاق ها ، مناره ها ، گنبد پیاز شکل و خطاطی سیاه و سفید منقوش در ورودی است ، عمدتا از سنگ مرمر سفید ساخته شده با تزئینات ظریف گل های منبت کاری شده و سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی مانند یشم ساخته شده است. ، لاجورد ، الماس و مادر مروارید.

بهترین زمان برای بازدید ، سحر یا غروب است که در اثر تغییر نور ، جو به طرز چشمگیری تغییر می کند. در صورت امکان ، سعی کنید از بازتاب تاج محل از ساحل دور رودخانه یامونا دیدن کنید – این یک سلفی به یاد ماندنی (و ایمن) است.

  1. شهر مقدس وراناسی

شهر مقدس وارناسی که یک مرکز بزرگ زیارتی برای هندوها است ، مدتهاست که با رودخانه قدرتمند گنگ ، یکی از مهمترین نمادهای مذهبی ایمان در ارتباط است. وارناسی یکی از قدیمی ترین شهرهای مسکونی در جهان است که به قرن ۸ قبل از میلاد باز می گردد.

این دلایل زیادی برای بازدید وجود دارد ، از جمله فرصت بازدید از محله قدیمی در مجاورت گنگ که در آن معبد کاشی ویشوانات ، در سال ۱۷۸۰ ساخته شده را پیدا خواهید کرد (معبد جدید ویشوانات با هفت معبد جداگانه نیز مورد توجه است) .

استحمام در گنگ از نظر هندوها از اهمیت بسیاری برخوردار است و مکانهای متعددی که به “گات” معروف هستند دارای پله هایی هستند که به آبی می روند که افراد مومن قبل از نماز غسل می دهند.

همچنین دیدن دانشگاه Banaras Hindu است که در سال ۱۹۱۷ تاسیس شد و به دلیل داشتن کتابخانه عظیم با بیش از یک میلیون کتاب ، و موزه عالی Bharat Kala Bhavan شامل مجموعه های زیبا از نقاشی های مینیاتور ، مجسمه ها ، دست نوشته های برگ خرما و نمایشگاه های تاریخ محلی ارزش زیادی دارد.

 

  1. هارمندیر صاحب: معبد طلایی آمریتسار

آمریتسار در سال ۱۵۷۷ توسط Ram Das تاسیس شد ، قطب مهمی از تاریخ و فرهنگ سیک ها است. جاذبه اصلی در اینجا هارمندیر صاحب است ، که در سال ۱۶۰۴ افتتاح شد و هنوز هم اغلب برای تزئین طلای زیبا از آن به عنوان معبد طلایی یاد می شود. این معبد مقدس ترین بنای مقدس شیکیان هند (که بسیاری از هندوها و افراد دیگر را نیز به خود جلب می کند) ، با ترکیبی از سبک های هندو و اسلامی ساخته شده است ، قسمت مرمر پایین آن دارای شکوفائی هایی از جمله گل های منبت کاری شده گل و حیوانات است ، در حالی که گنبد بزرگ طلایی نشان دهنده گل نیلوفر آبی است که نمادی از خلوص برای سیک ها است.

علاوه بر طراحی پر زرق و برق آن ، بازدیدکنندگان به همان اندازه تحت تأثیر فضای معنوی معبد قرار گرفته اند ، جلوه ای که با دعاهای مداوم از کتاب مقدس سیخ خوانده می شود و در سراسر مجموعه پخش می شود. بخشی از تجربه کلی – و بازدیدکنندگان از آن استقبال می کنند – فرصتی برای لذت بردن از یکی از ۵۰،۰۰۰ وعده غذایی رایگان است که جاذبه هر روز در اختیار بازدید کنندگان قرار می دهد.

  1. شهر طلایی: جیزالمر

شهر طلایی جیزالمر که به دلیل ماسه سنگ زردی که در بیشتر ساختمانهای آن استفاده شده است ، واحه ای از معماری باشکوه قدیمی است که از تپه های شنی صحرای ثار سرچشمه می گیرد. این شهر که زمانی یک پایگاه استراتژیک بود ، پر از قصرهای باشکوه قدیمی ، دروازه های باشکوه و قلعه عظیم Jaisalmer است که به عنوان قلعه طلایی نیز شناخته می شود – سازه دلهره آور قرن ۱۲ که در بالای شهر قرار دارد.

این قلعه علاوه بر کاخ ها ، معابد و خانه های خوب قدیمی خود دارای ۹۹ سنگر به همراه دروازه های عظیم منتهی به حیاط اصلی آن است که کاخ هفت طبقه بلند ماهاراجا را در آن خواهید دید. این کاخ از اوایل سالهای ۱۵۰۰ آغاز شد و تا قرن نوزدهم توسط حکام پی در پی به آن اضافه شد ، بخشهایی برای بازدید عموم از جمله مناطقی که با کاشی های ایتالیا و چین به زیبایی تزئین شده اند ، و درهای سنگی کاملاً تراشیده شده و همچنین تعدادی از جائین برای بازدیدکنندگان باز است. معابد متعلق به قرن ۱۲ تا ۱۶ ، هرکدام با تصاویر مرمر و ماسه سنگ های ظریف ، نسخه های خطی از برگ خرما و سقف هایی با رنگ روشن تزئین شده اند.

  1. قلعه سرخ ، دهلی نو

قلعه سرخ با شکوه هلالی در دهلی نو ، که به دلیل ماسه سنگ قرمز خیره کننده ای که در ساخت آن استفاده شده است ، توسط شاه جهان در سال ۱۶۴۸ به عنوان مقر قدرت مغول ساخته شده است ، مساحتی بیش از دو کیلومتر را پوشش می دهد، همه آن توسط یک خندق بزرگ احاطه شده است. برجسته ترین برج ها شامل دو دروازه بزرگ آن است: دروازه چشمگیر لاهور (ورودی اصلی قلعه) و دروازه دهلی با تزئینات دقیق ، که زمانی توسط امپراطور برای موکب های تشریفاتی استفاده می شد.

یک قسمت سرگرم کننده از بازدید ، گشت و گذار در Chatta Chowk ، یک بازار سرپوشیده قرن ۱۷ است که از طلا و جواهر گرفته تا لباس های ابریشم و همچنین سوغاتی و مواد غذایی به فروش می رسد. در حالی که می توانید قلعه را خود کاوش کنید ، تورهای راهنما ارائه می شود و بینشی جذاب از زندگی و دوران شاه را فراهم می کند ، از جمله تماشای سالن تماشاگران عمومی با مرمر سفید خیره کننده (دیوان من) جایی که وی نامه هاو مطالب مردم را  دریافت می کرده است .

نکته جالب: سعی کنید به خاطر نمایش صدا و نور که هر شب با رویدادهای مهم تاریخ قلعه برگزار می شود ، دور هم جمع شوید.

  1. بمبئی: دروازه هند

ایستاده با ۲۶ متر ارتفاع چشمگیر و مشرف به دریای عرب ، نمادین دروازه هند هنگام بازدید در بمبئی یکی از موارد ضروری است. این قطعه معماری خیره کننده برای بزرگداشت ورود پادشاه جورج پنجم و همسرش ملکه ماری در سال ۱۹۱۱ ساخته شد و با شکوه و تشریفات زیادی در سال ۱۹۲۴ افتتاح شد و برای مدتی بلندترین سازه شهر بود.

دروازه هند که کاملاً از بازالت و بتن زرد ساخته شده و از لحاظ طرح هند و ساراسنی قابل توجه است ، در سال ۱۹۴۸ هنگامی که هند استقلال خود را بدست آورد ، از صحنه سرگرمی کمتری از سربازان انگلیسی برخوردار بود. این روزها ، طاقنمای عظیم یک زمینه خیره کننده ایجاد می کند که به همان اندازه گردشگران در میان مردم محلی محبوب است.

نکته جالب: پس از بازدید از دروازه هند ، برای یک چای عالی دلپذیر به کاخ و برج مجاور تاج محل بروید ، کاری جالب در بمبئی از زمان افتتاح این هتل لوکس و دوست داشتنی در سال ۱۹۰۳.

  1. مسجد مکه ، حیدرآباد

ساخت مسجد حیدرآباد مکه ، یکی از بزرگترین مساجد جهان – و یکی از قدیمی ترین مساجد هند – در سال ۱۶۱۴ در زمان محمدقلی قوتوب شاه آغاز شد و تقریباً ۸۰ سال به طول انجامید. ۱۵ قوس و ستون عظیم این مسجد زیبا که به اندازه کافی بزرگ برای پذیرش ۱۰ هزار نمازگزار بود ، هر کدام از تخته سنگ های گرانیت سیاه ساخته شده اند که توسط قطارهای بزرگ گاو به سمت محل کشیده شده و مشهور از ۱۴۰۰ گاو نر تشکیل شده است.

نام این مجموعه از آجرهای بالای دروازه مرکزی است که از مکه به اینجا آورده شده است ، دارای ویژگی های برجسته ای مانند دروازه اصلی آن ، میدان بزرگ ، حوضچه بزرگ ساخته شده توسط انسان و اتاقی است که موهای حضرت محمد را در خود جای داده است. از دیگر ویژگیهای قابل توجه می توان به کتیبه هایی از قرآن در بالای بسیاری از طاقها و درها ، سقف نفیس تالار اصلی ، قرنیزهای اطراف کل بنای مسجد و نقوش گل و گلدانهای بالای طاق ها اشاره کرد.

ادامه دارد…

منبع : https://www.planetware.com/tourist-attractions/india-ind.htm