کاشان

چرا سفر به کاشان؟

 • وجود باغ فین که نامش در میراث جهانی یونسکو است، دلیل خوبی برای سفر به کاشان به شمار می رود.
 • این شهر میزبان یکی از مشهورترین مراسم ایران به نام گلاب گیری است که طرفداران بسیاری دارد.
 • کاشان شهر کوچکی است و به راحتی می توان در یک روز به بیشتر جاذبه های آن دسترسی پیدا کرد؛ پس بازدید از زیبایی های آن وقت زیادی از شما نمی گیرد.
 • کاشان در فهرست مقاصد محبوب کویرنوردان قرار دارد و به دلیل نزدیکی به مناظر زیبای کویری می تواند مقصد مناسبی برای علاقه مندان باشد.
 • کاشان به عنوان مهد تمدن و فرهنگ سنتی ایران شناخته می شود.
 • این دیار مشهور به دارالمومنین است.
 • این شهر حدود ۷۰۰۰ سال قدمت شهرنشینی دارد.
 • بسیاری از کارشناسان، کاشان را یکی از زیباترین شهرهای ایران می دانند.
 • کاشان نقش پررنگی در صنعت گردشگری ایران دارد.
 • عده‌ای از مورخان بر این باورند که کاشان با اصالت‌ترین و اولین شهر ایران و جهان است.
 • از این شهر به عنوان پایتخت فرش ایران نام برده می شود و قالی کاشان نیز در میراث ناملموس یونسکو به ثبت رسیده است.
 • مراسم قالیشویان که نامش در فهرست میراث ناملموس یونسکو می درخشد، در حوالی این شهر برگزار می شود.

سوغاتی های خوشمزه کاشان :

اگر به کاشان سفر کنید می توانید از خوشمزه های دلچسبی برای خود و اطرافیانتان به سوغات بیاورید. مانند:

گلاب و گل محمدی:

معروف ترین سوغاتی کاشان گلاب است و گل های محمدی خشک شده نیز در جای جای شهر به فروش می رسند.

عرقیجات:

عرق نعناع، عرق بیدمشک، عرق دارچین و…هم جز بهترین سوغاتی های  کاشان است

کلوچه کاشان:

 این کلوچه از آرد سبوس دار گندم، شکر، روغن نباتی یا حیوانی، هل، زعفران و مغز پسته برای تزیین تهیه می شود.

شیرینی های کاشان:

پشمک، باقلوا، سوهان، نقل بیدمشکی، قطاب، حاجی بادوم و …

خشکبار:

انواع میوه خشک مثل انجیر، هلو و سیب

 

صنایع دستی کاشان

اما اگر به دنبال این هستید که یادگاری از سفر خود به کاشان داشته باشید به موارد زیر دقت کنید:

فرش

شهر کاشان سابقه ای طولانی در بافت فرش دارد و حدود یک سوم از ساکنان آن در صنعت فرش بافی مشغولند. بد نیست بدانید که مهارت فرش بافی کاشان در فهرست میراث معنوی یونسکو قرار دارد و دارای ارزش جهانی است. سازمان یونسکو، مهارت های سنتی فرش بافی کاشان را منعکس کننده خلاقیت انسانی و تنوع فرهنگی جامعه ایرانی می داند.

سفال

پیشینه سفالگری در کاشان به ۷۰۰۰ سال پیش باز می گردد و بسیاری این شهر را زادگاه این هنر می دانند. در سفر به این دیار می توانید انواع ظروف و تزیینات سفالی را به عنوان سوغات بخرید..

 

 غذاهای محلی کاشان

یکی از راه ها برای خلق خاطره خوش به هنگام سفر، چشیدن غذاهای سنتی هر دیار است. گوشت لوبیا، شفته، قیمه ریزه، کوفته چغندر، گوشت عدس بادمجان، گوشت لوبیای سرکه شیره و گوشت کلم و کدو و عدس پلو و کشمش و اشکنه از جمله غذاهای سنتی کاشان هستند؛ اما در رستوران های این شهر غذاهای عمومی مثل کباب و خورشت و … سرو می شوند.

 

 جاذبه های برتر کاشان

 

باغ فین:

از این باغ می توان به عنوان مهمترین جاذبه کاشان نام برد چرا که تنها اثر تاریخی در این شهر است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. این باغ اتفاقات تاریخی بسیاری را به خود دیده که از میان آنها می توان به قتل امیرکبیر در حمام آن اشاره کرد.

خانه های تاریخی:

کاشان خانه های تاریخی متعددی در خود دارد که هر یک چهره ای خاص را به نمایش گذاشته اند. معروف ترین آنها خانه طباطبایی ها است که لقب عروس خانه های ایران را به دوش می کشد و پس از آن می توان از خانه عباسیان نام برد که شاهکاری در معماری به شمار می رود. خانه بروجردی ها نیز از دیگر خانه های تاریخی این شهر است که زیبایی خاص خودش را دارد.

مسجد آقابزرگ

آقابزرگ نام مجموعه ای شامل مسجد و مدرسه است که یکی از باشکوه ترین و زیباترین بناهای دوره قاجار در ایران به شمار می رود. ساختار و تزیین این مسجد بسیار چشم نواز است و نگاه های بسیاری را به خود خیره می کند.

حمام سلطان امیراحمد:

 حمام تاریخی سلطان امیراحمد یکی از حمام های منحصر به فرد ایران است و تزیین و معماری چشم نوازی دارد. این حمام بیش از ۱۰۰۰ متر مربع وسعت دارد و گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند.

تپه سیلک:

این تپه آثاری از یک تمدن ۷۵۰۰ ساله را در خود دارد و بقایای تمدنی است که در دوران کهن در کاشان وجود داشته است.

 

کاشان در فصول مختلف سال

در تقسیم‌بندی اقلیمی، کاشان آب و هوای گرم و بیابانی دارد و زمستان های نسبتا سرد و تابستان های خیلی گرم و خشک از ویژگی های آن است. آبادی های اطراف کاشان که در دامنه کوه قرار دارند، عموما دارای آب و هوایی لطیف و معتدل هستند؛ اما مناطق اطراف کاشان که در همسایگی شوره زارهای کویر مرکزی واقع شده اند هوایی خشک و سوزان دارند. متوسط دما در کاشان ۱۹.۵ سانتی گراد و میزان بارش سالانه در حدود ۱۲۸ میلی متر تخمین زده می شود.

بهار: کاشان در بهار آب و هوای مطبوعی دارد و بسیاری از گردشگران این فصل را برای گردش در این شهر انتخاب می کنند. برگزاری جشنواره گلاب گیری بر این انتخاب تاثیر بسزایی دارد.

تابستانقرارگیری در کنار کویر باعث می شود تا کاشان در تابستان، آب و هوایی گرم و خشک داشته باشد و سفر به این شهر در این فصل توصیه نمی شود.

پاییز: با آغاز پاییز هوا رو به اعتدال می گذارد؛ اما دمای شب ها به حد قابل توجهی کاهش می یابد. مسافران کویرنورد و دوستداران کویر در این فصل راهی اطراف کاشان می شوند و هوا برای گشت و گذار در شهر هم خوب است.

زمستانزمستان های نسبتا سرد ارمغان آب و هوای کویری برای شهر کاشان است.

به طور کلی بهتر است بهار و پاییز را برای سفر به کاشان انتخاب کنید.