کدام کشورهای اروپا محدودیت‌های سفر را برداشته‌اند؟
در حال حاضر ۳۰ کشور در اروپا هیچ محدودیتی در ارتباط با کووید-۱۹ برای مسافران بین‌المللی و تردد مرزی ندارند: آلبانی، اتریش، بلژیک، بلغارستان، کرواسی، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، استونی، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایرلند، ایتالیا، کوزوو، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، مولداوی، مونته‌نگرو، مقدونیه شمالی، نروژ، لهستان، رومانی، صربستان، اسلوونی، سوئد، سوئیس و بریتانیا (انگلیس).


حذف این محدودیت‌ها به آن معنا است که صرف‌نظر از سوابق واکسیناسیون، مسافران دیگر نیاز ندارند مدرکی درباره وضعیت سلامت خود درباره کووید-۱۹، از جمله تست PCR نشان دهند. برای ورود به این کشورها همچنین مدرک واکسن خواسته نمی‌شود، اما این احتمال همچنان وجود دارد این مدرک هنگام پرواز از سوی شرکت‌های هواپیمایی مطالبه شود یا در برخی مراکز تفریحی، اقامتی، رستوران‌ها و یا بیشتر در مراکز درمانی و بهداشتی و یا وسایل نقلیه عمومی درون‌شهری درخواست شود.

محدودیت‌های کرونا اگرچه درحال حذف در بسیاری از کشورهای اروپایی است، اما همچنان در بخش‌های دیگری از این قاره، جدی و گاه سختگیرانه اجرا می‌شود، ‌از جمله:

استونی: افرادی که از خارج از اتحادیه اروپا به این کشور وارد می‌شوند باید مدرکی مبنی بر وضعیت واکسیناسیون، گواهی بهبودی یا نتیجه منفی آزمایش PCR را نشان دهند و یا در صورت همراه نداشتن این مدارک باید به مدت هفت روز ایزوله و یا قرنطینه شوند.

فنلاند: فقط افراد کاملاً واکسینه‌شده می‌توانند از فنلاند دیدن کنند. این مسافران باید علاوه‌بر دو دُز واکسن کووید مورد تایید این کشور، واکسن تقویت‌کننده یا دز بوستر را ۲۷۰ روز پس از واکسن دوم تزریق کرده باشند. مسافران واکسینه نشده مجاز به سفرهای غیرضروری به فنلاند نیستند. احتمال دارد این مقررات در پایان ماه زوئن حذف شود.

فرانسه: این کشور اگرچه بسیاری از محدودیت‌های سفر خود را کاهش داده است و درحال حاضر برای ورود به بسیاری از اماکن نیاز به ارائه مدارک مربوط به سلامتی کووید- ۱۹ نیست، اما همچنان درباره ورود و سفر افراد واکسینه شده و نشده و همچنین کشور مبدأ سفر آن‌ها، محدودیت هایی دارد. هم‌اکنون افرادی می‌توانند به فرانسه سفر کنند که یکی از واکسن‌های مورد تایید این کشور از جمله فایزر/مدرنا/جانسون/آسترازنکا را کامل تزریق کرده باشند. این کشور به تازگی مسافرانی که دو دز واکسن سینوفارم را تزریق کرده اند و دز سوم را آسترازنکا و یا یکی از واواکسن‌های مورد تایید این کشور را تزریق کرده باشند، اجازه ورود خواهند داشت. مسافران واکسینه شده دیگر نیازی به ارائه تست PCR ندارند. علاوه‌بر این استفاده از ماسک در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشت همچنان اجباری است، اما محدودیتی برای دیگر مراکز از جمله کافه و رستوران و مراکز خرید وجود ندارد.